Ücretsiz web sitesinden neden uzak durmalısınız?

Günümüzde birçok teknoloji firması “Ücretsiz Web Sitesive Hiçbir kodlama bilgisi olmadan web siteniz birkaç dakika içerisinde hazır!” gibi sloganlarla müşteri çekmenin yolunu aramaktadır. Web siteler hakkında hiçbir bilgisi olmayan müşteri/ziyaretçi bu sitelere girerek kolaylıkla web site oluşturabileceği yanılgısına düşer. Bu sitelere üye olunduktan sonra bedava web sitesine sahip olabilmeniz için öncelikle domain ve hosting alınması gerektiği belirtilir. 50-70 ₺ aralığında olan domain yaklaşık 100 ₺’ye, alanlarına ve özelliklerine göre değişmekle beraber 50-100 ₺ aralığında olan en ekonomik hostingleri 150-200 ₺ gibi ücretlere satılır.

Alan adı ve hosting alındıktan sonra web site oluşturma paneli müşteriye açılır. Müşteri bu paneller ile birkaç resim ve iletişim bilgisini zar zor ekledikten sonra oluşturduğu web sitesinin aslında kafasında tasarladığı web sitesi ile yakından uzaktan alakası olmadığını fark eder. SEO açısından zayıf, mobil uyumluluğu olmayan, tasarımdan yoksun ve içerisinde bunu sağlayan firmanın reklamları bulunan web sitesi ile tarafımıza çok ulaşan oldu. Durumu olabildiğinde müşterilerimize şeffaf bir şekilde aktarmaya çalıştık.

“Eğer bir ürün ücretsize, ürün sizsinizdir”

 

Ucuz bir hizmet alayım derken mağdur olmayın

Bir de olayın Ucuz Web Tasarım” boyutu var. En ucuz web sitesi 99 ₺, Ekonomik web sitesi 149 ₺, 299 ₺’ye kurumsal web sitesi gibi sloganlarla Google’da bile basit bir arama yaparak birçok firmaya ulaşabilirsiniz. Buradan ucuz ve kaliteli hizmet aldığı yanılgısına düşen kişi sonrasında başının ne kadar ağrıyacağının farkında bile değildir. Yaklaşık 20-30 dakikalık bir işlem sonunda oluşturulup müşteriye teslim edilen bu hazır web siteleri amatör tasarımlarla ve kullanışsız yönetim panelleriyle ön plana çıkmaktadır. Hiç alakası olmayan bir sektörde bile sitenin ana sayfasında güncel döviz kurları, analog saat gibi ilkel widgetlere sahiptir. Sitenin tasarımı 10-15 yıl öncesinin teknolojisini taşımaktadır.

İşin teknik destek boyutu ise tam bir fiyaskodur. Web siteleri kurulduktan sonra müşteri taleplerinin yerine getirilmemesi, ortadan kaybolan firmalar/bu işi amatör bir şekilde ucuza yapan öğrenciler, alan adınızın firmada bulunmasından dolayı ilerde size teslim edilmemesi gibi birçok soru müşteride hayal kırıklığı yaratmaktadır.

“Ucuz mal alacak kadar, zengin olmayın”

 

Bize ulaşan başlıca şikayetleri derledik;

  • Ücretsiz web sitesi kurduk fakat sitemiz Google’da çıkmıyor.
  • Web sitemizi birine yaptırdık fakat şu an o kişiye ulaşamıyoruz.
  • Sitemizi ucuza yaptırdık fakat her şeye ekstra para istiyorlar.
  • Ödemeyi yaptık fakat web sitesini yarım yapıp bıraktı.
  • Sitemizi yenilettik fakat ortaya çok kötü bir tasarım çıktı.
  • 6 ay geçti fakat hala web sitemizi yayına veremedik.

 

Daha fazla fakat demeyin, işi profesyoneline bırakın. Sizin için buradayız.